POSTIMEES: vaheajal võiks pere koos aega veeta

04/12/2025
FOTO: Postimees, Margus Ansu
FOTO: Postimees, Margus Ansu

Käes on kevadine koolivaheaeg. Koolipsühholoogide ühingu juht Karmen Maikalu juhib tähelepanu, et lapsele ja noorele on see ennekõike füüsiliseks ja vaimseks taastumiseks.

 Nutinoored veedavad heameelega aega nutimaailmas ja seepärast soovitas Maikalu koolivaheaega sisustades vanemal jälgida, et laps ei oleks ainult ekraanis. Oluline, et laps suhtleks sõpradega ja viibiks ilusate kevadiste ilmadega ka väljas.

«Ainult käskude ja keeldudega seda ei saavuta. Siin on eelduseks lapse ja vanema vaheline usalduslik suhe, vastastikune rääkimine, kuulamine ja kokkulepete tegemine,» loetles ta.

Laste vaimset tervist toetavad head peresuhted, usaldusväärsed sõbrad, rahulolu kooli ja vaba aja veetmisega, osalemine trennis ja huviringides, tugev eneseusk, oskus raskustega toime tulla, hea füüsiline tervis ning piisav ja kvaliteetne uni.

Koolipsühholoog sõnas, et vaheajal võiks kindlasti olla perega koosveedetavat kvaliteetaega.

«Mõnele lapsele võib abiks olla näiteks vaheajaplaani koostamine, kus igale päevale on kavandatud mõni konkreetne tegevus või sündmus, aga jäetud piisavalt ka planeerimata aega,» ütles Maikalu. «Koolivaheaeg on ennekõike füüsiliseks ja vaimseks taastumiseks,» lisas ta.

Sel aastal nihkus kevadine koolivaheaeg varasemaks ja kestab 14. aprillist 20. aprillini. Vangerduse peamiseks põhjuseks on see, et põhikooli lõpueksamite periood algab aprilli lõpus.

Kuigi on koolivaheaeg, toimuvad haridusasutustes eksamikonsultatsioonid. «See peaks olema võimalus, mitte kohustus,» ütles Maikalu.


Artikkel ilmus SIIN