TERVISPLUSS: Kuidas hoolitseda oma vaimse tervise eest?
TervisPluss ajakirjanikud uurisid Eesti Mõjukate tabelis olevate inimeste käest (vt fotot), kuidas nad hoolitsevad oma vaimse tervise eest.
Karmen Maikalu vastused:
𝐊𝐮𝐢𝐝𝐚𝐬 𝐡𝐨𝐨𝐥𝐢𝐭𝐬𝐞𝐝 𝐨𝐦𝐚 𝐯𝐚𝐢𝐦𝐬𝐞 𝐭𝐞𝐫𝐯𝐢𝐬𝐞 𝐞𝐞𝐬𝐭 𝐣𝐚 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞𝐠𝐚 𝐦𝐚𝐚𝐧𝐝𝐚𝐝 𝐬𝐭𝐫𝐞𝐬𝐬𝐢?
Kuna töös on palju suhtlemist, siis oma vaimse tervise hoidmiseks võtan vahel teadlikult omaetteoleku hetki. Raskel hetkel olen pigem rääkija – abikaasa on mulle sellistes olukordades parim tugi ja nõuandja. Perega koos veedetud aeg on üldiselt minu jaoks väga taastav. Kirikus käimine aitab mul aga elu sügavamat tähendust mõtestada ning sisemist rahu ja tasakaalu leida.
𝐌𝐢𝐝𝐚 𝐭𝐞𝐞𝐝, 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞 𝐣𝐚̈𝐭𝐚𝐝 𝐭𝐞𝐠𝐞𝐦𝐚𝐭𝐚?
Ma lähtun sageli vanast heast meelerahupalvest: "Andku Issand mulle meelekindlust leppida asjadega, mida ma muuta ei saa, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ja tarkust nende kahe vahel vahet teha."
𝐊𝐮𝐢𝐝𝐚𝐬 𝐥𝐞𝐢𝐚𝐝 𝐭𝐚𝐬𝐚𝐤𝐚𝐚𝐥𝐮 𝐭𝐨̈𝐨̈ 𝐣𝐚 𝐨𝐦𝐚 𝐚𝐣𝐚 𝐯𝐚𝐡𝐞𝐥?
Aastaid tagasi olin noore psühholoogina sellises seisus, kus tegin oma tööd nii suure põnevuse ja pühendumisega, et unustasin korralikult puhata ja süüa ning tekkisid terviseprobleemid. Kui küsisin ühe vana arsti käest, mida ma peaksin võtma, et terveks saada, ütles doktor: "Tütreke, sa peaksid võtma kahte asja – ajas maha ja kaalus juurde." Seda tarkust olen üritanud nüüd rohkem järgida: ka põnevasse ja südamega tehtavasse töösse tuleb teadlikult pause teha. Kodust ei lähe ma kunagi välja ilma, et oleksin hommikust söönud.
𝐊𝐮𝐢𝐝𝐚𝐬 𝐯𝐢𝐢𝐝 𝐦𝐨̃𝐭𝐭𝐞𝐢𝐝 𝐭𝐨̈𝐨̈𝐦𝐮𝐫𝐞𝐝𝐞𝐥𝐭 𝐞𝐞𝐦𝐚𝐥𝐞?
Olen õppinud ära oskuse valida, millal ja millele ma mõtlen. Kui otsustan, et nüüd panen töömõtted kõrvale, siis enamjaolt see ka õnnestub.
𝐊𝐮𝐢𝐝𝐚𝐬 𝐨𝐧 𝐥𝐨𝐨𝐝 𝐩𝐮𝐡𝐤𝐚𝐦𝐢𝐬𝐞𝐠𝐚, 𝐤𝐚𝐬 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐝 𝐚̈𝐫𝐚 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐚𝐥 𝐨𝐧 𝐯𝐢𝐢𝐦𝐚𝐧𝐞 𝐚𝐞𝐠 𝐞𝐧𝐝𝐚𝐥𝐞 𝐩𝐮𝐡𝐤𝐮𝐬𝐭 𝐚𝐧𝐝𝐚?
Selge on see, et kui oma tass on tühi, siis ei ole sealt midagi teistele kallata. Seega on puhkamine oluline osa minu tööst. Üritan mitte lasta olukorda sinnani, kus tunnen, et nüüd on täitsa viimane aeg puhkust võtta, vaid üritan puhkehetki leida varem, et liiga suurt väsimust ennetada. Aga mõnikord ikkagi sukeldun liialt töösse ning siis annab mu keha väga spetsiifilise kuklavaluga märku, et nüüd on aeg pidurit tõmmata. Kui märkan, et ärritun tühiste asjade peale, siis on see ka selge signaal sellest, et mu akud vajavad laadimist.
𝐌𝐢𝐬 𝐨𝐧 𝐩𝐚𝐫𝐢𝐦 𝐯𝐢𝐢𝐬 𝐩𝐮𝐡𝐤𝐚𝐦𝐢𝐬𝐞𝐤𝐬?
Sageli aitab väike paarikümneminutiline tukastus ehk powernap mul keset tööpäeva jõudu juurde saada. Kui selleks pole aega, siis kiirel hetkel, kui tundub, et kõike on liiga palju ja juhe jookseb kokku, aitab minut teadlikku hingamist ajule justkui restardi teha ning värskemana ja rahulikumana edasi tegutseda. Samas mõjub mulle kui vaimse töö tegijale väga taastavalt füüsiline töö, näiteks kui niidan maakodus muru või pügan kuuski.
𝐒𝐨𝐨𝐯𝐢𝐭𝐚 𝐧𝐢𝐩𝐩𝐢, 𝐦𝐢𝐬 𝐭𝐞𝐞𝐛 𝐭𝐮𝐣𝐮 𝐡𝐞𝐚𝐤𝐬.
Alati teeb tuju heaks lastega koos mängimine ja naermine nii, et paned täiskasvanu tõsiduse kõrvale. Kiirkõnd mõjub ka uskumatult hästi.
Loe kogu artiklit SIIT.